ЕПАРХИЈА ВАЉЕВСКА

АРХИЈЕРЕЈСКО НАМЕСНИШТВО ПОДГОРСКО

ИНИЦИЈАТИВА

ПОЧЕТНА НОВОСТИ ЦРКВЕНА ОПШТИНА СЕЛО ОГЛАЂЕНОВАЦ ТУЦИЈАДА БОЖИЋ " МАЛИ КОРАК " ФУДБАЛСКИ КЛУБ МИНЕРАЛНА ВОДА ЈАУТИНА

ДОБРО ДОШЛИ НА ЗВАНИЧНИ САЈТ СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕНЕ ОПШТИНЕ ОГЛАЂЕНОВАЦ

 

ПРЕТХОДНА

horizontal rule

ИНИЦИЈАТИВА ЗА ПОВРАЋАЈ СЕОСКЕ ИМОВИНЕ

     Мештани Оглађеновца покренули су иницијативу да се шумска имовина, која се некад водила као " добро села Оглађеновца ", а сада је у власништву 

" Србијашума ", врати на коришћење и старање Црквеној општини и самом селу. Тим поводом, председник Месне заједнице Миливоје Спасенић и свештеник оглађеновачке цркве прота Гроздан Гајић предали су званичан захтев мештана Ваљевској општини да се овај проблем што скорије реши. На овај корак, како кажу, натерала их је невоља и несхватљива промена власништва скоријег датума, од пре десетак година, без знања и консултовања сељана.

     " У нашим селима, па и у Оглађеновцу, стање је предкосовско. Задруга је у стечају и продаје имовину, школа је пред гашењем, деце је све мање, говори се и о укидању месних заједница... Остаје само црква са остарелим народом, кога је такође све мање, као на Косову  " каже прота гроздан Гајић, парох оглађеновачке цркве.

     Па и то мало народа што је остало, додаје прота, у овим хладним данима, када је мраз заледио све по селу, нема где да се окупи, проговори коју реч и огреје се. Просторије сеоског дома, месне канцеларије, цркве и црквеног дома потпуно су хладне. Огревног дрвета нема, а око 40 хектара сеоске шуме пренето је 1993. године у власништво ЈП " Србијашуме ". у то су се Оглађеновчани уверили увидом у податке Службе за катастар непокретности у Ваљеву, при Републичком геодетском заводу, где стоји да је ова имовина 1996. године укњижена као власништво " Србијашума ", а да за то нико у селу није питан, нити постоји било каква документација о одузимању.

     " Не постоји никакав доказ да је ова имовина поклоњена, одузета или продата, па према томе не знамо како је могла бити укњижена у било чије власништво, посебно ако се зна да је она од вајкада припадала селу и цркви " каже Спасенић и истиче да мештани само траже да се на основу расположиве документације одреди титулар својине над овим сеоским добром, а то би, према њиховом мишљењуи сазнањима, требала да буде црква. Шуму би у том случају користила и месна заједница, при чему, како истичу, проблем чувања и старања, као и опасности од њене беспотребне сече, никад у селу није постојао.

     Иницијативу је, од укупно 550 пунолетних грађана, потписало њих преко 400. Како је договорено у Ваљевској општини, одговор ће им бити прослеђен ускоро, након чега ће се видети шта даље. Представници села кажу да ће истрајати у овом захтеву, што подразумева и друге више републичке институције.

horizontal rule

 
Питања и коментаре везане за овај сајт слати на info@malikorak.org.rs.                                      
Последња измена 02.04.2014

Copyright © drgajic 2006.

Сва права задржана.